سفارش تبلیغ
صبا ویژن

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

مجله 1 امنیت ) ایمیل شما چگونه هک میشود ؟! 

 

کاربران اینترنت به موازات توسعه فناوری اطلاعات در معرض معضلی به نام حملات سایبری هکرها قرار گرفته اند که در این حملات، اطلاعات شخصی و بانکی کاربران به روشهای مختلفی مانند ایمیل با خطر سرقت مواجهند.

در هفته های اخیر در داخل کشور کاربران بسیاری مورد هجوم حملات هکری به ID ایمیلهای شخصی قرار گرفته اند. در این موارد، از سوی قربانی ایمیلهای بدون موضوع (No Subject ) به آدرسهای ذخیره شده در لیست تماس کاربر ارسال می شود.این ایمیلها می توانند به عنوان مثال محتوی لینکهای تبلیغات دارویی باشند که کاربران را تشویق به خرید محصولات خود می کنند.این نوع سایتها اغلب جعلی هستند و به محض اینکه کاربر اطلاعات شخصی و بانکی خود را برای خرید کالا وارد کند هکرها به این اطلاعات دسترسی پیدا می کنند.

چگونه یک اکانت ایمیل هک می شود

کلید لاگینگ (Keylogging)

کلید لاگینگ، آسانترین راه برای هک کردن ایمیل است. در این فرایند، هر کلیکی که کاربران بر روی صفحه کلید یک رایانه خاص می کنند ثبت می شود. این ثبت اطلاعات با نرم افزار کوچکی به نام keylogger که همچنین با عنوان "نرم افزار جاسوسی" نیز شناخته می شود امکانپذیر است.

به محض اینکه شما این برنامه را بر روی رایانه هدف نصب کنید، این نرم افزار به طور خودکار فعال شده و هر نوع کلیک و یا ضربه ای که بر روی صفحه کلید انجام می شود را ثبت می کند. از آنجا که این ضربه ها شامل نوشتن رمزعبور و نام کاربری نیز می شود، بنابراین با این نرم افزار، هکر می تواند به راحتی این اطلاعات را سرقت کند.

برای استفاده از این نرم افزار به دانش هکری بالایی نیاز نیست. هر کسی با یک آگاهی نسبی از رایانه قادر خواهد بود این نرم افزار را نصب و از آن استفاده کند. بنابراین، احتمال اینکه با استفاده از این برنامه اطلاعات شما از سوی افراد آشنا سرقت شود بسیار بالا است.


www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج
"کمین گر جاسوسی" (SniperSpy)


این نرم افزار به استفاده کننده اجازه می دهد که از راه دور رایانه شخصی شما را تحت کنترل بگیرد و تمام کارهایی را که بر روی رایانه خود انجام می دهید به صورت زنده و همزمان بر روی نمایشگر رایانه خود مشاهده کند.

این نرم افزار کاملا با هر نوع دیوار آتش (firewall) ویندوز "ایکس پی"، ویستا، ویندوز 7، ویندوز 2000 و سیستم عاملهای مک سازگاری دارد. این برنامه فعالیتهای کاربر را ثبت می کند و اطلاعات جمع آوری شده را به اکانت آنلاین هکر ارسال می کند.

با این برنامه، کاربر می تواند به تمام رمزهای عبور شامل رمز عبور شبکه های اجتماعی و اکانتهای ایمیل دسترسی پیدا کند و بدون دسترسی فیزیکی، به صورت از راه دور و مجازی به رایانه هدف وارد شود و برای مثال از جریان مکالمات روی چت و یا اطلاعات شخصی کاربر مطلع شود و یا وارد پست الکترونیک کاربر شده و ایمیلهای جعلی ارسال کند.

 

www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج
فیشینگ (Phishing)


در مفهوم انفورماتیکی، این اصطلاح که هم تلفظ واژه fishing به معنی "ماهیگیری" است فعالیتی غیرقانونی است که با استفاده از یک تکنیک مهندسی اجتماعی می تواند به اطلاعات شخصی کاربر دسترسی پیدا کند و به خصوص هویت کاربران را در ارتباطات الکترونیکی به ویژه پیامهای پست الکترونیک، سرویسهای چت و حتی تماسهای تلفنی سرقت کند.

در حملات فیشینگ، هکر پیامهایی را از سوی سایتهای جعلی که از گرافیک و لوگوی سایتهای رسمی تقلید کرده است برای آدرس ایمیل کاربر ارسال می کند. به این ترتیب، کاربر فریب می خورد و اطلاعات شخصی به ویژه شماره حساب جاری، شماره کارت اعتباری، کدهای شناسایی و ... را وارد این سایتها می کند.

به این ترتیب، تمام این اطلاعات از طریق سایت جعلی به یک در پشتی (back door) وارد می شود و برای مصارف جنایتکاری انفورماتیکی به ویژه جعل هویت و دسترسی به موجودی حسابهای بانکی، در اختیار هکر قرار می گیرد.


فرایند استاندارد حملات فیشینگ در پنج مرحله


1- فیشر (هکر فیشینگ) یک پیام ایمیل را برای کاربر قربانی ارسال می کند. گرافیک و محتوای این پیام شبیه به پیامهایی است که معمولاً از سوی بانک و یا سایت معتبر خریدهای آنلاینی که کاربر در آن ثبت نام کرده است برای قربانی ارسال می شود. به این ترتیب کاربر بدون آنکه متوجه جعلی بودن پیام شود آن را باز می کند.

2-  این ایمیل تقریباً همیشه مربوط به موقعیتهای ویژه و یا بررسی رفع مشکلات ساده بر روی حساب جاری/ اکانت کاربر (مثل تمدید تاریخ کارت اعتباری) است و یا به کاربر پیشنهاد وسوسه کننده عرضه پول (مثل برنده شدن حساب بانکی و یا یک جایزه) را می دهد.3- ایمیلی که به مقصد ارسال شده است محتوی یک لینک است. متن این ایمیل برای گیرنده توضیح می دهد که برای حل مشکل خود با سازمان و یا شرکتی که گرافیک و لوگوی سایت آن جعل شده است بر روی این لینک کلیک کند(Fake login).

4- لینک ارائه شده کاربر را به سایت رسمی آن سازمان هدایت نمی کند، بلکه با یک پوشش ظاهری که از سایت اصلی کپی شده است کاربر را به سروری که توسط "فیشر" کنترل می شود می رساند و از قربانی می خواهد که برای "تائید" بار دیگر اطلاعات اولیه ای چون نام، نام کاربری، رمزعبور، آدرس، شماره حساب، شماره کارت اعتباری و ... را وارد کند. به این ترتیب تمام این اطلاعات در دستان فیشر قرار خواهد گرفت.

5- "فیشر" از این اطلاعات برای خرید کالا، انتقال وجه و یا حتی به عنوان پلی برای انجام حملات بیشتر به افراد دیگر استفاده می کند.

 

www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج
دفاع در برابر این حملات

پیشگیری همیشه بهتر از علاج است. بنابراین بهترین توصیه این است که در بازدید سایتهای غیرمعتبر نهایت دقت را بکنید.

در مواردی که سایت از کاربر اطلاعات شخصی، شماره حساب، رمز عبور و یا شماره کارت اعتباری را خواست، پیش از وارد کردن این اطلاعات، یک کپی از آدرس سایت را برای مقامات ذی صلاح (بخش انفورماتیک بانک و یا سایت حراجهای آنلاینی که عضو هستید) ارسال کنید تا از صحت آنها مطمئن شوید.

کاربر می تواند گردش مالی حساب خود را از طریق عابربانک و یا بر روی پروفایل حساب آنلاین خود مشاهده کند.

بسیاری از بانکها یک سرویس "اس. ام. اس" نیز در اختیار مشتریان خود می گذارند. از طریق این سرویس که SMS alert نام دارد بانک تمام گردشهای مالی حساب مشتری را برای وی ارسال می کند. به این ترتیب، در صورتیکه سارقان انفورماتیکی اقدام به موجودی حساب کاربر دسترسی پیدا کرده باشند مشتری متوجه خواهد شد.

 

www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج
رمز عبور ساده استفاده نکنید


یکی دیگر از روشهای دسترسی هکرها به رمز عبور کاربران، استفاده از رمزهای عبور ساده است. انتخاب رمزهای نامناسب موجب می شود که هکرها با انجام گزینه های آزمون و خطا پس از چند بار امتحان کردن به رمزعبور کاربر دسترسی پیدا کنند.

در سال 2009 موسسه "ایمپروا" متخصص در بخش امنیت در شبکه در تحقیقات خود نشان داد که میلیونها کاربر اینترنت از یک رمز عبور استفاده می کنند.


نتایج این بررسیها حاکی از آن بود که کلمات کلیدی مثل 123456، 0، passwordو abc123رایج ترین کلماتی هستند که توسط تعداد بسیار زیادی کاربر به عنوان رمز عبور اطلاعات محرمانه استفاده می شوند.

به گفته این محققان، استفاده از کلمات و یا اعدادی که به آسانی قابل شناسایی هستند یک خطر جدی برای کاربران به شمار می روند و هکرها به راحتی می توانند آنها را شناسایی کرده، وارد اکانتهای کاربران شده و اطلاعات شخصی آنها را سرقت کنند و یا به نام آنها ایمیل ارسال کنند.
خطر بزرگتر زمانی رخ می دهد که این رمزهای عبور رایج برای حسابهای جاری و یا کارتهای اعتباری مورد استفاده قرار گرفته باشند.
برخی از سایتها برای حمایت از کاربران خود و جلوگیری از حمله هکرها بلافاصله پس از چند نوبت مشخص که رمز عبور اشتباه وارد شد اکانت را مسدود می کنند.
سایتهای دیگر نیز به کاربران خود توصیه می کنند که رمزعبور خود را ترکیبی از اعداد و حروف مختلف انتخاب کنند.
"جف ماس" هکر سابق که اکنون با این شرکت امنیت انفورماتیکی همکاری می کند توصیه کرده است که کاربران حداقل باید از 12 حرف به جای 6 حرفی که به طور نرمال به کار می رود استفاده کنند. به این ترتیب کشف این کلمات کلیدی برای هکرها دشوار می شود.
همچنین شرکت مایکروسافت نیز اعلام کرده است که قصد دارد استفاده از رمز عبور "123456" و "ilovecats" را که به راحتی قابل شناسایی و نفوذ هستند، ممنوع کرده و به این شکل امکان نفوذ هکرها و استفاده از تکنیک آزمون و خطا برای ورود به اکانت کاربران سرویس Hotmailرا کاهش دهد.
رمزهای عبور قوی رمزهای طولانی و ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و دیگر نشانه ها هستند. این رمزها نباید بر اساس واژه های لغتنامه ای و یا اطلاعات شخصی از قبیل تاریخ تولد باشند.

در هر صورت بهترین کار بعد از هک شدن تغییر سیستم عامل و ساده ترین کار تغییر رمز عبور است.

بوت نت (Botnet)

"بوت نت"، شبکه ای از رایانه ها است که به اینترنت متصل هستند و همگی تحت کنترل یک رایانه واحد با عنوان "بوت مستر" قرار دارند.
این رایانه ها از طریق حفره های امنیتی و یا عدم توجه لازم از سوی کاربر و یا مدیریت سیستم می توانند توسط یک ویروس انفورماتیکی و یا اسبهای تراوا (تروجانها) آلوده شوند.

پس از آلوده شدن، هکری که این شبکه بوت نت را سازمان دهی کرده است کنترل رایانه ها را از راه دور در دست می گیرد.
کنترل کننده های بوت نتها می توانند از این سیستمها برای انجام حملات مختلف سایبری استفاده کنند. برای مثال، از این رایانه های برای ارسال ایمیلهای تبلیغاتی، ایمیلهای ویروسی و هرزنامه ها استفاده می شود. بنابراین، اگر با اکانت شما ایمیلهایی برای دوستانتان ارسال شد (علاوه بر مواردی که در مورد هک شدن و دسترسی به رمزعبور پست الکترونیک گفته شد) این احتمال نیز وجود دارد که رایانه شما در یک بوت نت گرفتار شده باشد.

کاربران این رایانه ها که با اصطلاح "رایانه زامبی" و یا "رایانه برده" شناخته می شوند اغلب متوجه نمی شوند که در این شبکه به دام افتاده اند.

رایانه زامبی
رایانه زامبی، رایانه و یا دستگاه موبایلی است که پس از اتصال بهااینترنت بدون اطلاع کاربر توسط یک "کراکر" و یا "ویروس" آلوده می شود و تحت کنترل یک شخص ثالث قرار می گیرد.
برپایه تحقیقاتی که در سال 2009 انجام شد 18 درصد از آدرسهای IP در آمریکا، 13 درصد در چین و 6 درصد در استرالیا رایانه های زامبی هستند.منبع:ایران ویج


تاریخ : شنبه 90/5/15 | 12:17 عصر | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()

شگفت انگیزترین خانه هایی که برای زندگی وجود دارد !!!

 
www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


1- زندگی کردن داخل بیلبورد
با این کار بیلبوردها بازیافت می شوند. یعنی می توان دوباره از آنها استفاده کرد. واقعاً چرا استفاده دوباره از بیلبوردها و انتخاب آنها به عنوان جایی برای زندگی کردن فکر خوبی است؟ شما تا به حال چند بیلبورد دیده اید که بتوان داخل انها یک تخت خواب گذاشت؟ البته این فعلاً در حد یک نظر است و ممکن که در آینده این فکر عملی شود.

 
www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌
2- داخل خانه متحرک زندگی کردن
سیستم این خانه متحرک بصورت مجزاست. این سیستم باعث می شود شخصی که داخل آن است احساس امنیت و آسایش بکند. این خانه خیلی آرام حرکت می کند. خانه متحرک در هنگام حرکت انرژی محیط اطراف را می گیرد. از این انرژی در ساختن باتری خورشیدی و به حرکت درآوردن آسیاب های بادی کوچک استفاده می شود. همچنین میتوان از این سیستم برای جمع آوری آب باران و گرم کردن آب استفاده کرد.

www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


3- زندگی کردن زیر چمن
در نگاه اول ممکن به نظر برسد که این مکان برای زندگی مناسب نیست. در این جا بادهای سرد می وزد و صخره ها بسیار سنگلاخ هستند. شما ممکن با دیدن این منظره از زندگی کردن در این مکان پشیمان شوید. اما مالکین این زمین ها اینجوری فکر نمی کنند بنابراین به فکر افتادند که خانه هایی با شکل های عجیب و غریب و زاویه دار اما محکم بسازند. این خانه ها در Loredo در شمال اسپانیا که مجاور خلیج بیسکای است واقع شده. خانه OS پروژه ای است که گروه معماری Nolaster مسئول ساخت آن هستند. این خانه ویژگی های خاصی دارد. سقف این خانه با چمن پوشیده شده است.

 

www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج
www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


4- زندگی کردن داخل برج آبی
بلندای این برج 85 Feet است. این برج یکی از قدیمی ترین برج های آبی است که بازسازی شده است. نقشه معماری این برج با نقشه معماری داخلی آن یکی است. برج آبی دید 360 درجه دارد. از این برج می توان اقیانوس اطلس، Huntington Harbour و رودخانه Gabriel را به راحتی دید.

 
www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


5- زندگی کردن در بالای پل
Max Pritchard معمار این خانه است. او برای ساختن این خانه زحمت بسیار زیادی کشیده است. اطراف این خانه را علف های بسیار زیادی فرا گرفته. این یک خانه پلی است. پایه های این خانه آهنی و سقف آن بتونی است. سقف این خانه پر از آهن و لوله است. ما فکر می کنیم که این تنها خانه ای است که جنس دیوارهای آن از شیشه است. هزینه ساخت این خانه حدوداً 175000 دلار شده است.

 


www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


6-زندگی کردن داخل هواپیما
اشتباه نکنید. اینجا یک خانه شخصی نیست. این خانه هواپیمایی نزدیک Quepos در کاستاریکا واقع شده است. این خانه کاملاً مجهز است و دارای 2 اتاق خواب است. این هواپیما بوئینگ 727 فسیلی است که در سال 1965 ساخته شده است. این هواپیما قبلاً در خدمت نیروی هوایی آفریقای جنوبی و هواپیمایی Avianca در کلمبیا بوده است.

 
www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


7- داخل کلیسا زندگی کردن
این ساختمان که طرح آن گوتیک است الان تبدیل به زیباترین و بزرگ ترین خانه در سانفرانسیسکو شده است. این ساختمان در سال 1909 و در سانفرانسیسکو ساخته شده است. این کلیسا در سال های اخیر با مشکلات مالی عدیده ای مواجه شده بود و مالکان آن از عهده آن برنمی آمدند. در نهایت هم تاجری به نام سیامک اخوان کلیسا را با قیمت 2.25 میلیون دلار می خرد و به جز آن 3 میلیون دلار دیگر خرج کلیسا می کند. او برای این کلیسا 3 اتاق خواب، 2 حمام ، 12 اتاق نشیمن، 4 شومینه و یک آشپزخانه می سازد. معماری این کلیسا بسیار جالب است. سقف آن دستی رنگ شده و پنجره های آن قوسی شکل است. اتاق نشیمن اصلی این کلیسا از جنس سنگ مرمر ساخته شده. این خانه الان به فروش گذاشته شده است. می خواهید بدانید قیمت پیشنهادی چقدر است؟ فقط 7.5 میلیون دلار!

 
www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


8- زندگی کردن در ارتفاع 2575 متری
در سال 1983، Rifugio Nuvolau مسیر بسیار طولانی را پیموده بود و دنبال جای راحتی برای استراحت می گشت که به ارتفاعات Dolomite می رسد. در طول جنگ جهانی اول کسانی که در این ارتفاع بودند توانسته بودند جان سالم به در ببرند و زنده بمانند. Nuvolau در این مکان زندگی می کند و وسایل زندگی مثل تختخواب و مواد غذایی هم برای او فراهم است.

 

www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


9- زندگی کردن داخل قایق
این قایق در جنوب جزیره باس در دریاچه اری در اهایو است. این قایق توسط Henry Ford ساخته شده است. بعد از 50 سال، در سال 1986 که فورد روی دریاچه Great با قایقش تردد می کند تصمیم میگیرد که آن را به عنوان اوراقی بفروشد. اما بعداً از تصمیم خود منصرف می شود و تصمیم می گیرد که آنجا را به مکانی برای زندگی خودش تبدیل کند. در قسمت جلویی قایق اتاق های نشیمن، اتاق ناهار خوری و آشپزخانه قرار دارد.

 

www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


10- زندگی کردن داخل خانه وارونه
این خانه را برای شرکت در نمایشگاه Trassenheide که در آلمان برگزار می شود طراحی کرده اند. زندگی کردن داخل این خانه کاملاً غیر ممکن است. اما فکر کنم چند ساعت بودن در این خانه چندان بد هم نباشد! منبع:ایران ویج


تاریخ : شنبه 90/5/15 | 12:5 عصر | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()
رئیس جمهور در حاشیه مراسم افطار در کنار یتیمان
رئیس جمهور در حاشیه مراسم افطار در کنار یتیمان


منبع: تابناک

تاریخ : شنبه 90/5/15 | 9:47 صبح | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()
توصیه دو نماینده به یکدیگر
حسن ونایی نماینده ملایر در اعتراض به اظهارات قنبری نماینده ایلام در مخالفت با وزیر پیشنهادی کار و رفاه اجتماعی، از وی خواست به خاطر دروغ‌هایی که به وی نسبت داده روزه‌اش را افطار کند.
حسن ونایی نماینده ملایر در جلسه علنی روز چهارشنبه در تذکری به سخنان قنبری در مخالفت با شیخ الاسلامی وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی اشاره کرد گفت: ‌به آقای قنبری می‌گویم روزه‌اش را به خاطر دروغ‌هایی که گفت افطار کند.

لاریجانی مانع ادامه سخن بنایی شد و گفت: من جواب اظهارات آقای قنبری را دادم این چه تذکری است که شما بیان می‌ کنید.

قنبری نماینده ایلام نیز که با اصرار زیاد و علی رغم مخالفت ابتدایی لاریجانی اعتراض آئین نامه ای داشت در پاسخ به اظهارات ونایی گفت: نمی خواهم در پاسخ به آقای ونایی صحبت کنم.

وی ادامه داد: فایل صوتی اظهارات آقای شیخ‌الاسلام را به اتاق فرمان دادم که12 دقیقه است. برنامه ایشان در سال 88 که نیز اجازه تکثیر ندارید می‌توانید اگر به من اعتماد دارید از اداره قوانین بگیرید.

قنبری ادامه داد: آقای ونایی هم برای اینکه تهمت نزده باشد از این جا عذرخواهی کند که روزه‌اش هم درست باشد.

قنبری در اظهارات خود در مخالفت با شیخ‌الاسلام برای تصدی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرده بود شیخ‌الاسلام در کمیسیون اجتماعی مجلس حاضر شده و تاکید کرده وزارت کار متولی اشتغال نیست.

قنبری همچنین گفته بود این در حالی است که شیخ الاسلام هم اکنون ساماندهی به وضع اشتغال را هم اکنون در برنامه‌های خود لحاظ کرده است.

منبع: مهر

تاریخ : شنبه 90/5/15 | 9:46 صبح | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()
این افراد در جملات کوتاهی مانند این که در فیس بوک با هم قرار گذاشته بودند به این پارک بیایند یا شادی کارشان زیاد بود در این باره حرف زدند.
 بخش خبری "بیست و سی" سیما ، در برنامه چهارشنبه شب خود ، تعدادی از دختران و پسرانی که در ماجرای آب بازی پارک آب و آتش توسط پلیس دستگیر شده بودند را نشان داد در حالی که رویشان به دیوار بود و چهره هایشان دیده نمی شد.

این افراد در جملات کوتاهی مانند این که در فیس بوک با هم قرار گذاشته بودند به این پارک بیایند یا شادی کارشان زیاد بود در این باره حرف زدند.

همچنین سردار روزبهانی ، فرمانده پلیس امنیت اخلاقی نیز در گفت و گو با خبرنگار صدا و سیما ، این افراد را هنجار شکن دانست و گفت که با هماهنگی به عمل آمده با قوه قضاییه ، با این افراد برخورد شدیدی خواهد شد.

منبع: عصرایران

تاریخ : شنبه 90/5/15 | 9:44 صبح | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()
در یک حادثه دلخراش در شهرستان ابهر، مردی پس از قتل فرزند 12 ساله‌اش خودکشی کرد
این حادثه عصر پریروز در یکی از محله‌های شهرستان ابهر رخ داد و مردی به نام حسین پس از مشاجره با پسر 12 ساله‌اش برای لحظه‌ای کنترلش را از دست داد و با چوبدستی مرگ فرزندش را رقم زد.

در پی این حادثه موضوع به ماموران انتظامی گزارش و هنگامی که تحقیق در این زمینه شروع شده بود، چند ساعت بعد پدر این نوجوان نیز با خودکشی به زندگی‌اش پایان داد.

با دستور قضایی، اجساد پدر و پسر به پزشکی قانونی انتقال یافت. در تحقیقات قضایی معلوم شد پدر و مادر امیرحسین (کودک قربانی) چندی پیش از هم جدا شده بودند.

منبع: عصرایران

تاریخ : شنبه 90/5/15 | 9:43 صبح | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()
تمام تهدیدات سیستم ادراری
صحبت‌کردن درباره بیماری‌های دستگاه ادراری تناسلی مردان و زنان در جامعه به‌علت حجب و حیای فرهنگی حاکم آسان نیست اما از طرفی نمی‌‌توان بیماری‌های مهم این ناحیه بدن را که هرگونه اختلال در آن تاثیر مهمی در کیفیت زندگی هر فرد می‌گذارد
برترین مجله اینترنتی ایران
صحبت‌کردن درباره بیماری‌های دستگاه ادراری تناسلی مردان و زنان در جامعه به‌علت حجب و حیای فرهنگی حاکم آسان نیست اما از طرفی نمی‌‌توان بیماری‌های مهم این ناحیه بدن را که هرگونه اختلال در آن تاثیر مهمی در کیفیت زندگی هر فرد می‌گذارد و حتی ممکن است به مرگ منتهی شود را نادیده بگیریم و از آنجا که اغلب پزشکان اورولوژیست را آقایان تشکیل می‌دهند، اغلب این خانم‌ها هستند که به‌دلیل شرم و حیای ذاتی از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند. ولی جالب است بدانید خانم‌هایی هستند که در این رشته فعالیت می‌کنند و بیماران خانم می‌توانند به راحتی مشکلات خود را با آنان در میان بگذارند. دکتر مریم تراب پرهیز، متخصص اورولوژی و جراحی‌های مثانه و مجاری ادراری در این گفت‌وگو به تشریح خطراتی که دستگاه ادراری را تهدید می‌کند و راه‌های درمان آن‌ها می‌پردازد.وقتی کلیه‌ها میکروبی می‌شوند

عفونت‌‌های ادراری یکی از خطراتی است که سیستم ادراری را تهدید می‌کند بسته به این‌که عفونت‌های ادراری سیستم ادراری فوقانی (کلیه‌ها) یا سیستم ادراری تحتانی (مثانه) را درگیر کند، علائم آن فرق می‌کند. در عفونت‌های مثانه بیمار اغلب با سوزش ادرار، تکرر ادرار و درد زیر شکم یا دیدن خون در ادرار و بوی بد مراجعه می‌کند درحالی‌که بدحال نیست. در عفونت‌های قسمت فوقانی (کلیه) معمولا بیمار بدحال‌تر است و تب ولرز و درد پهلوی شدید علاوه‌بر علائم بالا مشاهده می‌شود. در واقع این بیماری حادتر و مشکل‌دارتر است. علت بیماری در خانم‌ها و آقایان متفاوت است و معمولا خانم‌ها بیشتر دچار آن می‌شوند. عفونت‌ ادراری معمولا از بیرون به داخل کشیده می‌شود و یک نوع باکتری به نام e-coli شایع‌ترین نوع عفونت‌زاست.اگر تازه باردار بوده‌اید

ابتدایی‌ترین روش تشخیص مورد بی‌اختیاری ادراری، گرفتن شرح حال از بیمار است و سپس معاینه بیمار و بعد از آن با انجام آزمایش‌های ساده ادراری تشخیص داده می‌شود و درصورت لزوم انجام سونوگرافی برای بررسی حجم مثانه که کوچک‌نباشد و گرفتن عکس رنگی از مثانه به همین منظور و تعیین شکل مثانه (مثانه عصبی، مثانه تنبل یا کم‌حجم) و بررسی عملکرد مثانه از نظر پس‌زدن ادرار از مثانه به کلیه صورت می‌گیرد. در خانم‌ها به‌خصوص در زمان زایمان تست مارشال صورت می‌گیرد که این قسمت به بررسی وضعیت کارایی مثانه می‌پردازد و بیمار حین این تست سرفه و عطسه می‌کند و وضعیت مثانه و گردن آن مشخص می‌شود. درمان بیماری اغلب براساس علت ایجاد‌کننده بیماری متفاوت است درصورت ضعف و درگیری اعصاب مثانه با داروهای خاص بیماری کنترل می‌شود. همچنین براساس جواب تست مارشال و نوار مثانه راه‌های مختلف درمان بی‌اختیاری انجام می‌شود.  روش‌هایی که امروزه وجود دارند، یکی روش‌های جراحی قدیمی است که در آن شکم بیمار باز می‌شود و مثانه به جدار شکم فیکس می‌شود و همچنین روش‌های جدیدی مانند (tot.tvt) به کار گرفته می‌شود و جالب است که بدانید روش‌های درمانی خاص مانند مینی اسلینگ بدون درد و زخم و خونریزی انجام می‌شود که در مدت کوتاه 10 دقیقه بیمار درمان می‌شود. در رابطه با بی‌اختیاری‌هایی که به‌علت پروستات یا عوامل دیگری ایجاد می‌شوند، با درمان علت ایجاد‌کننده و مصرف داروهای مناسب بی‌اختیاری کنترل می‌شود.مشکلاتی که خطر را بیشتر می‌کنند

عواملی مثل انسداد یا تنگی در مجاری ادراری تحتانی که باعث ‌تخلیه نشدن کامل مثانه بشود تاثیر بسیاری در بروز بیماری عفونت کلیه دارد. ضمنا وجود سنگ‌های مختلف و انسداد نیز این بیماری را افزایش می‌دهد.

 در کودکان برگشت ادرار از مثانه به کلیه باعث افزایش این عفونت‌ها و به‌خصوص منتقل شدن این عفونت‌ها از سیستم‌ تحتانی به کلیه می‌شود. تشخیص اولیه بیماری اغلب پس از معاینه بیمار و شرح‌ حالی است که بیمار می‌دهد.

 امکان دارد فرد با سوزش ادراری، تکرر ادرار و درد پهلوها مراجعه کرده باشد که این موارد از نشانه‌های بیماری است. پزشک پس از آن از طریق گرفتن آزمایش‌های ساده ادراری و کشت ادرار اقدام به تشخیص می‌کند و درصورت شک به انسداد و وجود سنگ سونوگرافی انجام شده و در تشخیص‌های بعدی از عکس‌های رنگی کلیه و مجاری ادراری استفاده می‌شود.سنگ‌هایی از جنس کلسیم

بدون شک در جوامع توسعه یافته شیوع سنگ‌های ادراری به‌خصوص سنگ‌های کلیه افزایش یافته ولی از شیوع سنگ‌های مثانه کاسته شده  است. این سنگ‌ها حالت بومی دارند یعنی از نظر وضعیت جغرافیایی و آب و هوا، نژاد و مصرف موادغذایی خاص تعریف شده و در ایجاد آن‌ها موثر هستند. جالب است بدانید سنگ کلیه در آقایان 4برابر خانم‌ها دیده می‌شود. زمان مراجعه آقایان معمولا حدود 28 سالگی است و نوبت دوم معمولا حدود 55 سالگی که معمولا زمان مراجعه خانم‌ها برای سنگ‌های عفونی است. سنگ‌های ادراری انواع مختلفی دارند؛ سنگ‌های کلسیمی که درواقع 80 تا 85 درصد سنگ‌های ادراری حاوی کلسیم بوده که معمولا به شکل سنگ‌‌های اگزالات کلسیمی هستند. اگزالات درواقع محصول فرعی از سنگ‌های کلسیمی است. سنگ‌های غیرکلسیمی که از سنگ‌های اسیداوریکی هستند و سنگ‌های استرووایت هم معمولا در سنگ‌های عفونی دیده می‌شوند.بیماری پدر و مادرها

بی‌اختیاری ادراری یکی از شایع‌ترین مشکلات بیمارانی است که به پزشک اورولوژیست مراجعه می‌کنند. بی‌اختیاری به معنی از دست دادن کنترل ادرار توسط فرد است. بی‌اختیاری در خانم‌ها و آقایان علل مختلفی دارد. خانم‌ها با توجه به وضعیت بدنی، ازدواج، بارداری، زایمان‌ها و یائسگی با بی‌اختیاری ادراری مواجه می‌‌شوند و در آقایان به‌دلیل افزایش سن، بزرگی پروستات و شل‌شدن گردن مثانه به‌دنبال اعمال جراحی خاص بی‌اختیاری ادراری به‌وجود می‌آید. این بیماری در میانسالی بیشتر دیده می‌شود ولی در برخی مواقع کودکان به‌دلیل نداشتن کارایی مثانه (عصب مثانه) شکل یا حجم مثانه دچار بی‌اختیاری و حتی شب‌ادراری می‌شوند. علائم بیمار از نشت خفیف ادرار تا خیس‌شدن کامل و غیرقابل کنترل و حتی شب‌ادراری متفاوت است. ممکن است فرد هنگام عطسه‌کردن و خندیدن یا بلند‌کردن اشیای سنگین‌دچار نشت ادرار شود یا حتی در مواردی به‌طور کامل بی‌اختیار باشد و مجبور به استفاده از پوشک بزرگسال شود. در مواردی به‌دلیل آسیب‌های نخاعی بسیار شدید فرد دچار بی‌اختیاری ادراری می‌شود و به پزشک مراجعه می‌کند. بی‌اختیاری گاه همراه با احساس نیاز فوری به دست‌شویی است یعنی فرد به محض این‌که نیاز به رفتن دست‌شویی پیدا می‌کند دچار ریزش یک دفعه ادرار می‌شود و قادر به کنترل خود نیست.بی‌اختیاری در مواردی در اثر افزایش فشار شکمی مانند سرفه و عطسه و زور‌زدن رخ می‌دهد. در این حالت فرد بی‌اختیار ادرار خود را دفع می‌کند، این نوع بی‌اختیاری در خانم‌ها به‌خصوص در زمان بارداری و زایمان و یائسگی بسیار شایع‌ است.بی‌اختیاری در خانم‌ها و آقایان علل مختلفی دارد. خانم‌ها با توجه به وضعیت بدنی، ازدواج، بارداری، زایمان‌ها و یائسگی با بی‌اختیاری ادراری مواجه می‌‌شوند و در آقایان به‌دلیل افزایش سن، بزرگی پروستات و شل‌شدن گردن مثانه به‌دنبال اعمال جراحی خاص بی‌اختیاری ادراری به‌وجود می‌آیدنانواها و پزشکان بیشتر در خطر ند

در ایجاد سنگ‌ها عوامل مختلفی تاثیر دارند مانند آب و هوا، افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند به‌دلیل تعریق و کم شدن آب بدن در معرض ابتلا به بیماری هستند؛ دومین عامل رژیم غذایی است که باتوجه به افزایش درآمد و مصرف زیاد گوشت و ‌تحرک نداشتن و کاهش فیبرهای غذایی احتمال بروز سنگ‌ها زیاد می‌شود. جالب است بدانید نوع شغل هم ارتباطی با این موضوع دارد؛ پزشکان و سایر حرفه‌هایی که فعالیت فیزیکی و بدنی کمی دارند یا مشاغلی که افراد را در معرض حرارت‌های بالا قرار می‌دهند مانند نانواها به‌دلیل افزایش غلظت مواد محلول در ادرار یا تعریق در معرض خطر قرار می‌گیرند. همچنین احتمال داشتن سنگ در افرادی که یکی از افراد درجه یک فامیل آن‌ها مبتلاست میزان ابتلا به آن و عود زودهنگام را حداقل 2برابر افراد عادی می‌کند. عاملی که باعث تشخیص بیماری می‌شود تاریخچه‌ای است که از بیمار گرفته می‌شود که این تاریخچه به این صورت گرفته می‌شود که از بیمار تاریخ دقیق عفونت ادراری قبلی، میزان مصرف مایعات و کلسیم و وجود بیماری‌هایی مانند فشارخون، نارسایی کلیه و شغل او و محل اقامت او پرسیده می‌شود و درصورت درد در ناحیه پهلوها، زیردنده و دردهای شکمی که با تهوع و استفراغ همراه است علائم اولیه بیماری نشان داده می‌شود.سنگ را بشکنید

اولین روش تشخیص بیماری آزمایش ادرار است که در 80درصد موارد خون به شکل میکروسکوپی نشان داده می‌شود و اقدام بعدی گرفتن عکس از بیمار است که در 90 درصد سنگ‌های عکس ساده نشان‌دهنده بیماری است و در 10 درصد موارد به‌دلیل نوع سنگ یا محل آن (لوله حالب) سنگ در گرافی ساده مشخص نمی‌شود و مرحله سوم تشخیص بیماری استفاده از عکس رنگی است البته امروزه با سونوگرافی معمولا محل و اندازه سنگ و وجود انسداد به‌خوبی مشخص می‌شود. درمان سنگ‌ها براساس اندازه، محل سنگ و میزان آسیب وارد به سیستم ادراری و وجود انسداد و وجود نداشتن انسداد در سیستم متفاوت است درحالی‌که سنگ انسداد ایجاد کرده باشد باید به‌صورت اورژانسی درمان و انسداد برطرف شود. درمان سنگ‌های فوقانی کلیه بسته به اندازه و محل سنگ با استفاده از سنگ‌شکن‌های برون‌اندامی صورت می‌گیرد. سنگ‌شکن‌های برون اندامی به‌صورتی عمل می‌کنند که بدون استفاده از عمل جراحی سنگ‌ را خرد می‌کنند و ذرات آن با استفاده از مصرف دارو و مایعات از ادرار دفع می‌شود. سنگ‌هایی که باعث انسداد در مسیر حالب شده باشند از طریق دستگاه‌های سنگ‌شکن، داخل اندام فرد می‌شوند؛ سنگ‌شکن‌هایی که باید وارد سیستم ادراری شده و سنگ را در محل خرد کنند. سنگ‌های بسیار بزرگ یا شاخ گوزنی به سنگ‌شکن جواب نمی‌دهند و باید از طریق اعمال جراحی خارج شوند و درصورتی‌که سنگ‌ها کوچک باشند با مصرف مایعات و دارو می‌توان آنها را دفع کرد. در موارد شدیدتر عیوب ورودی و خروجی باید برطرف شود و سپس با استفاده از روش‌های سنگ‌شکنی سنگ‌ها را خرد و خارج کرد و درصورتی‌که سنگ بزرگ باشد استفاده از عمل جراحی لزوم پیدا می‌کند.

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir


تاریخ : شنبه 90/5/15 | 9:37 صبح | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()
گیاهی معجزه گر برای دستگاه گوارش
زیره به هضم غذا کمک می‌کند و تشنج و لرزش‌ها را از بین می‌برد، زیره بادشکن و ضد نفخ است. رطوبت را برطرف می‌کند و تقویت‌کننده معده و کبد است. اشتها را تحریک می‌کند و باعث لاغری می‌شود، اما باید به مقدار مناسب مصرف شود.
برترین مجله اینترنتی ایران

زیره سوغاتی کرمان است و در کتب قدیم به آن «کمون» گفته می‌شد. زادگاه اولیه آن کرمان است که نوع سیاه آن در آنجا پرورش پیدا کرده است. بیشتر در سواحل رودخانه‌ها می‌روید و زراعت آن به آب زیادی احتیاج ندارد. دارای رنگ‌های مختلفی از جمله سیاه، سفید، سبز، صورتی، زرد، قهوه‌ای و خاکستری است. بذر آن به دو شکل بیضی و دراز است. به طور کلی انواع زیره دارای یک اسانس روغنی فرار است که ترکیبی از چند ماده دارویی و موثر مثل تانن، رزین. صمع، نوعی الکل و کمی ترکیبات نیتروژن است. اروپاییان از آن به عنوان ادویه غذا استفاده می‌کنند. اگر به پنیر اضافه شود باعث افزایش قدرت نگهداری پنیر و خوشبو شدن پنیر می‌شود. یک نوع از زیره نیز به آن اضافه می‌شود که می‌تواند خاصیت لاغری داشته باشد. زیره با برخی از مواد غذایی ترکیب می‌شود و خواص جادویی از خود به جای می‌گذارد. خواص زیره

زیره بادشکن و ضد نفخ است. رطوبت را برطرف می‌کند و تقویت‌کننده معده و کبد است. اشتها را تحریک می‌کند و باعث لاغری می‌شود. با تاثیر بر روی عصب معده جلوی سکسکه را می‌گیرد. ورم طحال را از بین می‌برد و اسهال را معالجه می‌کند. از طرفی درمان یبوست نیز هست. شیردهی را افزایش می‌دهد و چون دارای هورمون‌های جنسی است، میل جنسی را افزایش می‌دهد. روی میزان خونریزی و قطع خونریزی دوران قاعدگی تاثیر می‌گذارد. عرق را زیاد می‌کند و بوی بد آن را برطرف می‌کند و خاصیت ضدعفونی کننده و میکروب‌کشی دارد.  حشرات را دور می‌کند

حشرات از بوی زیره سبز خوششان نمی‌آید، بنابراین حشرات را دور می‌کند. اگر حشراتی مثل سوسک، کنه و پشه در اتاقی وجود داشته باشد، کافی است مقداری زیره سبز را در ظرفی بریزید و گوشه اتاق بگذارید، حشرات از آنجا دور خواهند شد. اگر زیره را در ظرفی خیس کنید و آب آن را به چوب بمالید، هرگز موریانه سمت آن چوب نمی‌آید. اگر این آب را به بدنتان بمالید، هیچ‌گاه شپش در لباستان نخواهد بود. قدیمی‌ها معتقدند اگر بدن نوزاد هنگام تولد با آب زیره شسته شود، در تمام طول عمر، شپش در بدن نوزاد دیده نخواهد شد.

 در مصرف آن زیاده روی نکنید

زیره تاثیر بسزایی روی ترشحات هورمون تیروئید دارد و باعث افزایش میزان ترشحات می‌شود. بنابراین برای افرادی که از بیماری کم‌کاری تیروئید رنج می‌برند بسیار مفید است. اما افرادی که لاغر هستند و تیروئید دارند نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنند، زیرا دچار پرکاری تیروئید می‌شوند. به طور کل زیره به هضم غذا کمک می‌کند و تشنج و لرزش‌ها را از بین می‌برد، اما باید به مقدار مناسب مصرف شود. آب زیره هم جادو می‌کند

اگر زیره را در ظرفی خیس کنید و با آب آن صورت خود را بشویید، رنگ صورتتان باز می‌شود. پودر زیره را با آب جوش مخلوط کنید و روی صورت خود بگذارید و نرمی و لطافت را به صورت خود هدیه بدهید. آب جوشانده آن خون بینی را بند می‌آورد، فقط کافی است کمی از آب را داخل سوراخ‌های بینی بریزد و پره‌ها را چند دقیقه نگه دارید و نگذارید بیرون بریزیند. اگر آب جوشیده آن را داخل چشم بچکانید، قرمزی چشم را برطرف می‌کند و مانع خونریزی رگ‌های داخل چشم می‌شود. ضدعفونت و ورم ملتهمه چشم است و از چسبندگی پلک‌ها جلوگیری می‌کند. قرقره کردن آب جوشانده آن در دهان، دندان درد را تسکین می‌دهد.


 مخلوط زیره با مواد دیگر


- اگر زیره را در سرکه خیس کنید و سرکه را بنوشید، تنگی نفس و احساس خفگی از بین می‌رود.
- اگر با آرد باقلا پودر و خمیر شود و روی ورم‌ها گذاشته شود، التهاب‌ها ورم‌ها را از بین می‌برد.
- مخلوط زیره با عسل باعث افزایش شهوت و انرژی می‌شود.
- اگر با غذای گوشتی پخته شود، مضرات گوشت را کم می‌کند و غذا را خوشمزه‌تر می‌کند.
- مخلوط کردن آن با برنج و غذاهای دیگر باعث لاغری می‌شود، چون بسیار گرم است، هر نوع ورم و چاقی را از بین می‌برد.

 خواص متضادی دارد

زیره خواص متضادی دارد، هم یبوست را درمان می‌کند، هم اسهال را. هم عادت ماهیانه را قطع می‌کند و هم آن را زیاد می‌کند. می‌تواند میل جنسی را کم یا زیاد کند، اما برای اینکه خاصیت دوتایی داشته باشد باید با ماده دیگری ترکیب شود که آن خاصیت را تقویت کند.

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir


تاریخ : شنبه 90/5/15 | 9:35 صبح | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()
همه ما در مورد افسردگی‌های شایع در فصل زمستان چیزهای زیادی شنیده‌ایم اما آیا می‌دانستید مشابه این حالت در فصل تابستان هم ممکن است رخ بدهد؟
برترین مجله اینترنتی ایرانافرادی که به افسردگی‌های تابستانی دچار هستند در این دوران کمتر می‌خوابند، اشتهای‌شان کاهش پیدا می‌کند و حتی ممکن است وزن کم کنند. این افراد بسیار زودرنج و عصبی می‌شوند و با کوچک‌ترین اتفاقی، خونسردی خود را از دست می‌دهند. همان‌طور که می‌بینید، علائم این بیماری تفاوت‌های زیادی با افسردگی‌های زمستانی دارد. در این نوع افسردگی، بیماران بیشتر می‌خوابند و غذاهای بیشتری هم مصرف می‌کنند.به‌نظر می‌رسد، شدت افسردگی‌های تابستانی بیشتر باشد، به‌طوری که حتی برخی از بیماران ممکن است در معرض خطر خودکشی قرار داشته باشند.دانشمندان معتقدند؛ افزایش شدت تابش نور خورشید در بروز این بیماری نقش مهمی بازی می‌کند. افراد زیادی هستند که نمی‌توانند گرما و تابش نور خورشید را تحمل کنند و آن را به‌صورت افسردگی نشان می‌دهند. با فرا رسیدن تابستان، نظم ساعت طبیعی بدن در تعداد دیگری از انسان‌ها به هم می‌خورد و آن‌ها را بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی می‌کند.این افراد می‌توانند با زود بیدار شدن از خواب و استفاده از آفتاب اول صبح ساعت طبیعی بدن خود را به سمت جلو بکشند و تا حدی علائم این نوع از افسردگی را کاهش دهند.

تحقیقات نشان می‌دهد، گرفتن دوش آب سرد، خنک کردن فضای داخل خانه، شنا کردن و مسافرت به مناطق خنک‌تر می‌تواند به بهتر شدن این بیماری کمک کند. مراجعه به روان‌پزشک و استفاده از درمان‌های دارویی هم در زمانی که علائم این بیماری متوسط یا شدید هستند، توصیه می‌شود.

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir


تاریخ : شنبه 90/5/15 | 9:34 صبح | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()
فصل بازی فرا رسید
در این پرونده کوچک تمام مزایایی که پارک برای کودک شما دارد و تمام نکاتی را که قبل از پارک بردن او باید بدانید، می‌خوانید.
برترین مجله اینترنتی ایران
تابستان است و بچه‌ها دیگر مدرسه نمی‌روند و پر کردن وقت بیکاری آنها از دغدغه‌های هر روز مادران است. بازی با وسایل کامپیوتری، بازی‌های فکری، کلاس‌های مختلف و... با همه این‌ها می‌توان بیکاری بچه‌ها را پر کرد، اما همیشه باید دنبال بهترین راه بود، راهی که در رشد فکری و اجتماعی و بدنی بچه‌ها تاثیر مثبت داشته باشد. حالا که هوا هم خوب است، یکی از بهترین راه‌ها برای مشغول نگهداشتن بچه‌ها پارک بردن آنها است. بازی با هم‌سن و سال‌ها و تحرک کافی فقط چند فایده پارک است. در این پرونده کوچک تمام مزایایی که پارک برای کودک شما دارد و تمام نکاتی را که قبل از پارک بردن او باید بدانید، می‌خوانید.

می‌گویند بازی بخشی از دنیای کودک است، اما این کافی نیست چون حقیقت این است که بازی  تمام دنیای کودک است. دنیایی که جسم و روح او را می‌سازد. بچه‌ها بازی کردن را دوست دارند، اما بازی در پارک‌‌ها برای آنها حال و هوای دیگری دارد. اگر تمام روزهای تابستان را در پارک‌ها سر کنند باز هم برای‌شان کافی نیست، اما این‌که این بازی‌های شیرین از سر خوردن‌روی سرسره‌ها گرفته تا بالا و پایین رفتن روی تاب‌ها غیر از شادی و نشاط کودکانه‌ای که به آنها می‌بخشد با روح و روان‌شان چه می‌کند، پرسشی است که برای پیدا کردن پاسخ آن با  «طاهره ثانوی»  کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و مشاور کودکان  هم صحبت شدیم.دنیای بیرونی و درونی کودک


بازی کمک می‌کند کودک دنیای خودش را بشناسد. با شناخت دنیای اطراف‌، این شناخت از خود بیشتر هم می‌شود. موثر‌ترین گامی که بچه‌ها در ارتباط با هم‌بازی‌های‌شان  بر می‌دارند، ساختن زندگی اجتماعی است.تحقیقات نشان می‌دهد بچه‌ها در بازی هم همانندسازی می‌کنند هم نقش‌های مختلف را با هم بازی می‌کنند و هم این‌که نقش‌های مختلف را می‌شناسند. طبیعی است که به دلیل زندگی آپارتمانی، بازی بچه‌ها هم با محدودیت روبه‌رو شده است. این محدویت خواه‌نا‌خواه بچه‌ها را وادار می‌کند کمتر تحرک کنند، بی‌سرو صدا بازی کنند و... همین دلایل باعث شده بچه‌ها تمایل بیشتری به بازی‌های تک نفره و رایانه‌ای که عوارض جسمی و روحی خاص خودش را  دارد،  پیدا کنند. در مقابل، بچه‌هایی که در محیط‌های بزرگ غیر شهری مثل روستاها و شهرک‌های وسیع زندگی می‌کنند، وضعیت بدنی بهتری دارند، بازی‌های متنوع‌تری دارند و بیشتر در دامن طبیعت هستند و مجموعه‌ای ازهمین موارد کمک می‌کند بچه‌ها رشد طبیعی بهتری داشته باشند.فضای بازی و خشونت


تحقیقی به نام «راجرز و سوئیر» که در دنیای روان‌شناسی کودک، عنوان معروفی است، نشان می‌دهد هرچه فضا محدودتر باشد و تعداد بچه‌ها بیشتر، امکان  واکنش‌های اجتماعی‌ بیشتر و به طبع امکان خشونت‌ هم بالاتر است. یعنی هرچه فضا کوچک‌تر باشد بچه‌ها بیشتر باهم درگیر می‌شوند و بیشتر به هم پرخاشگری می‌کنند که نمونه آن را در بعضی مهدهای کودک می‌توان دید. ولی در فضای پارک به دلیل آن‌که فضا بزرگ‌تر است و وسایل بازی بیشتر، نقش آموزش‌های مهارت‌ اجتماعی به مراتب بیشتر می‌شود. این وضعیت در صورتی اتفاق می‌افتد که فضا گسترده و وسیع باشد واگر همین پارک، فضایی محدود اما پر از وسایل بازی باشد، می‌تواند به یک فضای پر تنش و پر از درگیری تبدیل شود.محیط سالم را انتخاب کنید


متاسفانه  بعضی فضاهای  بازی کودکان به دلیل نزدیکی به فضای پارک و تجمع افراد بزرگسال، فضای چندان مناسبی برای بازی نیستند و کودک در این محیط شاهد رفتارهای غلط یا گفتارهای ناشایست  دیگران است. در این موارد بهترین کار این است که کودک در این محیط قرار نگیرد. به عبارت دیگر، در چنین موقعیت‌هایی به جرات می‌توان گفت بازی و تفریح کودک به مواجهه با عوامل ناسالم نمی‌ارزد.امتیاز تشویقی به کودک


ما معمولا از پارک به عنوان تشویق و پاداش کارهای مثبت کودک استفاده می‌کنیم. یعنی در قبال کار مثبت و به موقع، کودک بازی در پارک را جایزه می‌گیرد. به این ترتیب می‌توان برای این پاداش، محدودیت و زمان تعیین کرد، یعنی در قبال انجام کار خوب، کودک اجازه داشته باشد روزانه یک ساعت در پارک بازی کند. بدون شک نمی‌توان برای بازی و تفریح بچه‌ها  محدودیت تعیین کرد، ولی خستگی و گرسنگی ناشی از بازی، بچه‌هارا بد خلق و بد رفتار می‌کند. به همین دلیل بهتر است بعد از یکی دو ساعت بازی کودک را به خانه برگردانید تا خستگی بیش از حد موجب عصبانیت و درگیری او با بچه‌های دیگر نشود.پارک، بدون محدودیت


لازم نیست در پارک هم دائم به کودک تذکر بدهید که این کار را انجام بده و آن کار را نه. از طرفی نباید کودک را به حال خود رها کنید. در این شرایط باید این نظارت از دور و فقط در حد جلوگیری از بروز حادثه باشد و در نهایت یادآوری اینکه حق دیگران را رعایت کند و به دیگران احترام بگذارد. بچه‌ها در این زمان بیشتر احتیاج دارند حمایت شوند و یاد بگیرند. مثلا بعضی بچه‌ها بدون نوبت وارد بازی می‌شوند و حق بچه‌های دیگر را می‌گیرند. در اینجا لازم است پدر و مادر از نقش نظارت خارج شوند و به کودک آموزش دهند که این کار درست نیست یا در مورد بچه‌های کمرویی که صبر می‌کنند تا همه بروند و به عنوان آخرین نفر بازی کنند، مادر یا پدر باید وارد شوند و به او بگویند حالا نوبت توست و تو باید در نوبت خودت بازی کنی.پارک و دوست یابی


یکی از کارکرد‌های پارک، کمک به بچه‌ها در دوست‌یابی است. دو حالت برای این وضعیت وجود دارد، این‌که با دوستان کودک قرار بگذارید و باهم به پارک بروید یا این‌که به کودک فرصت بدهید در همان محیط دوست جدیدی پیدا کند. روش این دوست‌یابی هرچه باشد مهم این است که نتیجه خوب است. این فعالیت‌ها  و برنامه‌ها به بچه‌هایی که در رفتارهای اجتماعی مثل دوست‌یابی ضعیف عمل می‌کنند کمک زیادی می‌کند. قرار گذاشتن با دوستان برای بازی کردن در یک پارک، به بچه‌ها این امکان را می‌دهد تا  تعامل اجتماعی خوبی داشته باشند. اگر این دوست‌یابی در پارک هم اتفاق بیفتد خوب است  چون یکی از کارکردای پارک، زمینه‌سازی حضور بچه‌ها در محیط اجتماع است که می‌توان آثار بلند مدت آن را در آینده کودک دید. در هر صورت مهم‌ترین مزیت پارک بر دیگر مکا‌ن‌های تفریحی، فضای باز، نور کافی و وسایل متعدد بازی در آن است.این‌ها را به خاطر بسپارید، اصولی که هر مادری باید قبل از پارک بردن کوچولوها بداند:

هر کار مادرانه‌ای برای خودش راهی دارد. پارک بردن بچه‌ها هم از آن کارهایی است که اگر اصول ابتدایی آن را بلد نباشید، خسته‌تان می‌کند و نمی‌توانید به طور مستمر آن را انجام دهید. برای این‌که پارک برای شما هم فعالیت مفیدی باشد، این نکات را بخوانید:

  •  لازم نیست بچه‌ها را به پارک‌های بزرگ ببرید. بچه‌ها برای بازی فقط به یکی از وسایل بازی ایمن نیاز دارند که الان در تمام پارک‌های کوچک و بزرگ شهر وجود دارد. اگر نزدیک‌ترین پارک را انتخاب کنید، برای رفت و آمد مشکل کمتری خواهید داشت و می‌توانید بیشتر از وسایل بازی استفاده کنید.

  •  وسیله و زمین بازی بچه‌ها باید ویژگی خاصی داشته باشد که در حال حاضر در بیشتر پارک‌ها وجود دارد. شما به عنوان یک مادر باید به امنیت زمین و وسیله‌ها دقت کنید. کف زمین بازی باید فوم باشد تا اگر بچه‌ها زمین خوردند، مشکلی پیش نیاید. وسیله‌ها باید تیزی نداشته باشند و ارتفاع‌شان ایمن باشد. اگر احساس کردید کودک برای بالا رفتن از وسیله‌ای نیاز به کمک دارد، او را همراهی کنید.

  •  در پارک این بچه‌ها هستند که با هم بازی می‌کنند. بچه‌ها در پارک تقابل با یکدیگر را یاد می‌گیرند و وجه اجتماعی شخصیت‌شان رشد می‌کند. پس تا آنجا که می‌توانید در بازی و دعواهای آنها دخالت نکنید. خودشان از پس هم برمی‌آیند.

  •  بچه‌ها با بازی در پارک خسته و گرسنه می‌شوند. برای رفع این گرسنگی شما مجبور هستید برای آنها از مغازه‌های داخل پارک خوراکی‌های آماده بخرید. خوراکی‌هایی که اگر ضرر نداشته باشند، هیچ فایده‌ای برای بچه‌ها ندارند. به جای آن می‌توانید از خانه خوراکی بردارید. چیزهای مثل لقمه‌های کوچک ساندویچی که برای این فصل مناسب هستند با خودتان همراه کنید. مثلا نان و پنیر و خیار. یا چیزهایی که انرژی بیشتری دارند. مثل نخودچی‌کشمش، پسته، بادام، گردو یا خرما. یک بطری آب نیمه یخ زده هم با خودتان بردارید. برای فصل گرم مناسب است. می‌توانید در آب کمی آبلیمو و شکر بریزید و شربت آبلیمو درست کنید. یا می‌توانید از عرقیات گیاهی خنک مثل بیدمشک یا آب میوه‌های طبیعی استفاده کنید. بچه‌ها موقع بازی هر خوراکی را بدون بهانه گرفتن می‌خورند.

  •  اگر پارک بردن هر روزه بچه‌ها برای‌تان سخت است و در همسایگی شما خانواده‌هایی هستند که بچه‌ای هم‌سن کودک شما دارند، می‌توانید با مادران آنها قرار بگذارید و هر روز یکی از شما بچه‌ها را پارک ببرد. حتما مادران دیگر هم از این پیشنهاد استقبال می‌کنند. بچه‌ها هم خوشحال‌ترند که با هم پارک می‌روند.

  •   مادری که روی صندلی نشسته و بچه‌ای که بازی می‌کند، تصویر سرگرم‌کننده‌ای برای مادران نیست. شما نباید در ساعتی که بچه‌ها بازی می‌کنند حوصله‌تان سر برود. برای پر کردن وقت خودتان برنامه‌ریزی کنید. اگر اهل بافتنی هستید می‌توانید همراه خودتان چیزی ببرید و ببافید. اگر اهل مطالعه هستید می‌توانید در پارک کتاب یا مجله بخوانید. این کار بسیار لذت‌بخش است. می‌توانید با مادران دیگر قرار بگذارید و تجربیات‌تان را با هم درمیان بگذارید و اگر پایه کارهای هیجان‌انگیزتر هستید می‌توانید با مادران دیگر در پارک جلسات برنامه‌ریزی شده و مفید بگذارید و با این روش‌ها از وقت‌تان استفاده کنید.

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir


تاریخ : شنبه 90/5/15 | 9:32 صبح | نویسنده : سیدسعیدبهروزجزین | نظرات ()
<      1   2   3   4   5   >>   >
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • بی بی مارکت
  • ttp://www.bachehayeghalam.ir/sitefiles/bgh_sound_player.php">